ZatÃmco v naÅ¡ich konÄinách je zvykem, že se dÄ›ti do Å¡koly dopravujà samy, pÅ™ÃpadnÄ› je vozà rodiÄe, nenà to tak vÅ¡ude. Ve Spojených státech Amerických se Äasto pro dÄ›ti bÄ›hem základnà školnà docházky použÃvá speciálnà autobus, který je ráno nabere u domovů a po Å¡kole je opÄ›t rozveze.
Â
Â
NÄ›kteřà lidé si myslÃ, že by nebylo na Å¡kodu zavést nÄ›co takového i u nás. Platà to zejména u obyvatel malých vesniÄek, kam vlak Äi autobus zajÞdà pouze dvakrát dennÄ›, a kde musà dÄ›ti dojÞdÄ›t i deset kilometrů.
Â
Je vÅ¡ak potÅ™eba si uvÄ›domit, že toto jsou spÃÅ¡e výjimky, potvrzujÃcà pravidlo. Naprostá vÄ›tÅ¡ina dÄ›tà chodà na základnà školu ve stejném mÄ›stÄ› Äi vesnici, kde bydlÃ. Docházková vzdálenost je tedy pomÄ›rnÄ› nÃzká.
Â
Â
JistÄ›, nÄ›kdy panujà obavy o jejich bezpeÄnost, zvláštÄ› vzhledem ke stále hustÅ¡Ãmu provozu na silnicÃch a také zprávám o kriminalitÄ›. V takovém pÅ™ÃpadÄ› vÅ¡ak dÄ›ti vozà do Å¡koly rodiÄe. Zde sice může být problém, napÅ™Ãklad pokud oba dÄ›lajà na smÄ›ny a ty jim vycházà tak, že svého potomka zkrátka odvézt nemohou. I zde se vÅ¡ak Äasto najde Å™eÅ¡enÃ, napÅ™Ãklad v podobÄ› babiÄky Äi dÄ›deÄka.
Â
Vzhledem k výše uvedenému je pak celkem jasné, že by se u nás Å¡kolnà autobus pÅ™ÃliÅ¡ nevyplatil. DÄ›ti, které dojÞdÃ, využÃvajà klasickou sÃÅ¥ hromadné dopravy, která naprosto dostaÄuje. Nenà tedy potÅ™eba zavádÄ›t nÄ›jakou novou, speciálnÃ.
Â
Faktem totiž je, že v USA je situace ponÄ›kud odliÅ¡ná. PÅ™edevÅ¡Ãm dojezdové vzdálenosti jsou mnohem delÅ¡Ã. NavÃc mÄ›sta samotná nejsou, na rozdÃl od tÄ›ch evropských, koncipována pro chodce, nýbrž výhradnÄ› pro automobilovou dopravu. NavÃc ani veÅ™ejná hromadná doprava tam nefunguje tak, jak jsme na to zvyklà u nás. Proto by pro vÄ›tÅ¡inu lidà bylo prakticky nemožné, aby se samy dopravily do Å¡koly, a rodiÄe si bohužel nemohou udÄ›lat krátkou zajÞÄku, jako je tomu u nás. I proto je pochopitelné, že Å¡kolnà autobusy, aÄkoliv tam běžné, u nás nenajdeme.