Archeologické nálezy naznaÄujÃ, že s domestikacà zvÃÅ™at zaÄal již v dávnovÄ›ku praÄlovÄ›k. Tehdy samozÅ™ejmÄ› nemohl vÄ›dÄ›t, jaký to bude mÃt důsledek, ani že za tisÃce let bude existovat celá Å™ada druhů, která by bez pomoci ÄlovÄ›ka v podstatÄ› ani nepÅ™ežila. Je tedy zajÃmavé se podÃvat, jak k tomu vlastnÄ› původnÄ› doÅ¡lo, a jaký byl prvotnà impuls.
Â
TÃm bylo bezpochyby zajiÅ¡tÄ›nà dostatku potravy. Bylo podstatnÄ› jednoduÅ¡Å¡Ã držet stádo v ohradÄ› a v pÅ™ÃpadÄ› potÅ™eby jeden kus zabÃt, než se vydávat na lov a doufat, že bude úspěšný. To bylo důležité zvláštÄ› v zimÄ›, kdy rozhodnÄ› nebylo moudré zbyteÄnÄ› plýtvat energiÃ. To doÅ¡lo i naÅ¡im pÅ™edkům, kteřà tak zaÄali chytat a chovat prvnà býložravce.
Â
Â
Postupem Äasu pÅ™iÅ¡li i na to, že spolu mohou nechat pářit jen ty nejlepÅ¡Ã kusy, aby zÃskali mláÄata požadovaných vlastnostÃ. To byl v podstatÄ› základ modernÃho výbÄ›rového chovu, který je dnes standardem, a také tÃm, z Äeho se vyvinulo napÅ™Ãklad tolik plemen krav.
Â
SamozÅ™ejmÄ› zjistili, že zdaleka ne vÅ¡echna zvÃÅ™ata se na domestikaci hodÃ. Aby je lidé zaÄali chovat, muselo splňovat hned nÄ›kolik důležitých kritériÃ. TÃm prvnÃm byla samozÅ™ejmÄ› jeho užiteÄnost. Pokud nebylo praÄlovÄ›ku nÄ›jakým způsobem ono zvÃÅ™e prospěšné, pak nemÄ›lo smysl jej chovat. Tehdy nebylo dost zdrojů, aby si jimi lidé mohli dovolit plýtvat.
Â
Â
DalÅ¡Ãm pÅ™edpokladem bylo, že půjde o sociálnà druh, tedy takový, který žije ve smeÄkách Äi ve stádech. Taková zvÃÅ™ata totiž mnohem snáze pÅ™ivykla na lidskou pÅ™Ãtomnost a péÄi než ta, která byla zvyklá žÃt solitárnÄ›. A jelikož cesta nejmenÅ¡Ãho odporu byla ta nejlepÅ¡Ã, vybÃraly se k chovu nadále kusy, u nichž byly tyto tendence jeÅ¡tÄ› zvÄ›tÅ¡eny.
Â
Je jasné, že se jednalo o skuteÄnÄ› dlouhodobý proces, který trval déle, než bychom si dovedli pÅ™edstavit. Na jeho konci jsme vÅ¡ak mÄ›li spoleÄnost, která byla naprosto zmÄ›nÄ›na. Zda k lepÅ¡Ãmu Äi horÅ¡Ãmu je vÅ¡ak už jiná otázka.